تا پایان سال ۱۳۹۸: پرداخت عوراض در ۱۱ آزادراه هوشمند می‌شود

پنج آزادراه کشور تا پیش از شروع سال ۱۳۹۹ به سامانه هوشمند پرداخت عوارض مجهز خواهند شد و مجموع آزادراه‌های مجهز به این سامانه به ۱۱ آزادراه خواهد رسید. مدیرعامل شرکت سپندار و مجری طرح پرداخت نوین در آزادراه‌ها می‌گوید که علاوه بر این ۵ آزادراه جدید، ۶ آزادراه دیگر نیز در نوبت افتتاح قرار دارند.

به گزارش پیوست، «سیهل مظلوم» در رویداد ملی زمینه‌سازی مشارکت بخش غیردولتی در پرو‌ژه‌های دولت‌الکترونیکی با اعلام این خبر در مورد جزییات این آزاد‌راه‌ها گفت: «در تلاش هستیم که تا پیش از پایان سال جاری پنج آزادراه پر رفت‌آمد دیگر کشور را نیز به سامانه هوشمند پرداخت عوارض مجهز کنیم. این آزاد‌راه‌ها شامل قزوین– رشت، قم –کاشان، کاشان–نطنز– اصفهان، کنارگذر غربی اصفهان، همت– کرج خواهند بود.» براساس توضیحات او بعد از این پنچ آزاد راه، آزادراه‌ها‌ی تهران– پردیس، کنارگذر شمالی مشهد، زنجان– تبریز، باغچه –مشهد و تهران شمال (قطعه ۱ و۴ ) نیز به این سامانه مجهز خواهند شد.

فروردین ماه سال ۹۷ برای اولین بار اعلام شد که سامانه هوشمند پرداخت عوارض در ۲۲ آزادراه کشور تا پایان این سال راه‌اندازی خواهد شد؛ اما به تدریج زمان‌بندی اجرای پروژه تغییر کرد. در نهایت روند اجرای پروژه سامانه هوشمند پرداخت عوارض آزادراه‌های کشور از اواسط آذرماه سال ۱۳۹۷ شروع شد. در آن زمان اعلام شد که مراحل نصب تجهیزات سامانه هوشمند پرداخت عوارض در ۷ آزادراه شامل آزادراه‌های تهران–ساوه، تهران–قم، تهران–پردیس، کرج–قزوین، قزوین–زنجان، زنجان–رشت و قطعه ۴ آزادراه تهران–شمال (مرزن‌آباد–چالوس) آغاز خواهد شد و تا پایان اسفندماه (۹۷) نیز به بهره‌برداری می‌رسد که در نهایت هم افتتاح برخی از این آزادراه‌ها با تاخیر همراه شد.

در حال حاضر آزادراه‌های تهران–قم، تهران–ساوه، کرج–قزوین، قزوین–زنجان، تبریز–ارومیه (قطعه چهار) و بندرعباس–بندر شهید رجایی در حال بهره‌برداری از سامانه سپندار است. فروردین سال ۱۳۹۸ اعلام شد که حدود ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار خودرو در ایام نوروز امسال از ۴ بزرگراه کشور که مجهز به سامانه پرداخت عوارض هوشمند شده‌اند، عبور کرده‌اند. سهیل مظلوم، مدیرعامل شرکت سپندار و مجری پیاده‌سازی سامانه هوشند پرداخت عوارض معتقد است پیاده‌سازی سامانه سپندار در سیستم حمل‌ونقل جاده‌ای کشور به عدالت در پرداخت، کاهش مصرف سوخت و کاهش تصادفات جاده‌ای کمک قابل توجهی می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *