پرسش‌های متداول

فعالیت شرکت سپندار مشابه فعالیت شرکت‌های احداث آزادراهی به‌صورت شرکت پروژه است. این شرکت بر مبنای کنسرسیوم قدرتمندی از شرکت‌های بزرگ و باسابقه در این حوزه شکل گرفته و در یک فرایند مسابقه رقابتی در سطح ملی برای اجرای طرح انتخاب شده است.

کمیت بالای پروژه، کلید کیفیت و موفقیت آن است. شرکت سپندار اخذ الکترونیکی عوارض تردد در بیش از ۴۷۱ خط عبوری در آزادراه‌های کشور را مدیریت خواهد کرد. ارائه خدمات موردنظر در این سطح با کیفیت بالایی همراه خواهد بود. برای این‌منظور، حمایت‌های ملی را جلب خواهیم نمود. هرچند انتظار نداریم نرخ جذب صددرصد باشد و روندی را برای آن پیش‌بینی شده است. در آینده انواع خدمات بر این بستر قابل ارائه خواهد بود. ملی نگاه کردن به پروژه به حل مشکلات آن کمک می‌کند. انتظار داریم پس از شروع پروژه و با کمک همه ذی‌نفع‌ها، نظر مدیران کلیدی کشور را جهت حل کاستی‌های قانونی در این زمینه جلب کنیم.

طرح سپندار از انواع روش‌های متنوع پذیرندگی پشتیبانی می‌کند. انحصار به یک روش پرداخت یا انحصار به یک پذیرنده در این پروژه موردنظر نمی‌باشد. با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده در بعضی آزادراه‌ها کل پرداخت‌ها بدون توفق خواهد بود. امکان اتصال پلاک به حساب بانکی و برداشت مستقیم عوارض پیش‌بینی شده است. از روش برچسب (تگ) هم پشتیبانی می‌شود. برنامه کاربردی موبایل، درگاه پرداخت و کدهای USSD به‌عنوان روش‌های پرداخت عوارض مورد نظر هستند. در این حالت، افراد حسب شرایط و نیازمندی‌هایی که دارند از یکی از روش‌های موجود استفاده خواهند کرد

خیر. توان سرمایه‌گذاری شرکت سپندار یکی از نقاط قوت آن است. روش کار شرکت سپندار سرمایه‌گذاری صد درصدی است و هیچ هزینه‌ای به بهره‌بردارهای آزادراه‌ها تحمیل نخواهد شد. هدف این است که همه ذی‌نفع‌ها از پروژه منتفع شوند. منافع شرکت سپندار جدا از منافع بهره‌بردارهای آزادراه‌ها نیست و موفقیت طرح در گرو موفقیت عملکرد سیستم و رضایت بهره‌بردارها است. تنها نیازمندی‌های سپندار در آزادراه‌ها، فضایی برای نصب تجهیزات و سرورهای محلی و امکانات متداول برق و مخابراتی ایستگاه است.

در طرح سپندار، علاوه بر تامین سرمایه مالی و فراهم‌کردن همه نیازمندی‌های فنی، سناریوهایی برای افزایش مشارکت و فرهنگ‌سازی پیش‌بینی شده است. با روش‌هایی مثل ارسال پیامک، نمایش اعلان روی تابلوهای پیام متغیر آزادراهی، آموزش، اطلاع‌رسانی، یادآوری و فرهنگ‌سازی، سناریو را تکمیل خواهیم کرد. با طرح‌های متنوع باشگاه مشتریان و ایجاد وفاداری طرح‌هایی برای پیش‌فروش و تسهیل وصول عوارض پیش‌بینی شده است.

شرکت سپندار با مدیریت پرداخت الکترونیکی، فرایند وصل عوارض تردد را بهینه و شفاف خواهد کرد. در این حالت عوارض‌های پرداخت‌شده به حساب بهره‌بردارهای آزادراه‌ها واریز می‌شوند. همچنین، اطلاعات کامل و دقیق ترددکننده‌هایی که بدون پرداخت عوارض از دروازه‌های وصول عوارض عبور کرده‌اند ثبت و ضبط شده و به مراجع قضایی ذی‌صلاح ارسال می‌شود.

در هسته نرم‌افزاری سپندار، مبالغ به‌صورت لحظه‌ای و در زمان پرداخت ترددکننده به سامانه، تسهیم می‌شود. مبالغ مرتبط با عوارض آزادراهی مطابق با قوانین و مقررات بانکی کشور و ضوابط شرکت شاپرک تصفیه می‌شود. بنابراین، هیچ مبلغی در حساب‌های سپندار باقی نمی‌ماند. همچنین، با توجه به ویژگی‌های پیش‌بینی شده، هیچ‌گونه امکان کتمان اطلاعات، تخلف یا هک کردن اطلاعات در هسته نرم‌افزاری سپندار وجود ندارد.